Aloes (Aloe Vera) - nasze najlepsze wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji

Posiadanie w pobliżu rośliny aloesu (i używanie jej w razie potrzeby) może sprawić, że nawet ci najbardziej nowocześni i zaawansowani technologicznie poczują się jak aptekarze ziołolecznicy. Oderwanie kawałka liścia aloesu i nałożenie przezroczystego, chłodnego żelu na oparzenia, skaleczenia, wysypki i oparzenia słoneczne przynosi natychmiastową ulgę i może przyspieszyć proces gojenia. Oto jak dbać o własny aloes.
 

O aloesie

 
Istnieją setki odmian aloesu, który pochodzi z Afryki i kilku sąsiednich obszarów. Aloesy występują w wielu odmianach, których wielkość waha się od kilku cali do drzew o wysokości 30-40 stóp, jak w przypadku kokerboom (lub quiver tree). Występują również w wielu kolorach i kształtach, w tym z pomarańczowym odcieniem, z fioletowym odcieniem i z różnymi konfiguracjami grzbietów. Niektóre aloesy również kwitną. Choć wielu może myśleć o aloesie jako o kaktusie, jest on w rzeczywistości sukulentem. Rozważymy aloes barbadensi, powszechnie znany jako aloes, tutaj.
 

Gdzie sadzić aloes?

 
Jeśli klimat w Twoim miejscu zamieszkania nie jest wyjątkowo łagodny (nigdy nie spada poniżej 50ºF/10ºC), najlepiej trzymać aloesy w domu. Są odporne w strefach od 9 do 11, ale najczęściej uprawia się je jako rośliny domowe. Ponieważ składają się z tak dużej ilości wody, aloesy są niezwykle podatne na mróz. Pomyśl o rodzimym klimacie swojej rośliny, a poznasz jej idealne warunki. W przypadku aloesów, uwielbiają one słońce (choć tolerują kilka godzin cienia) i dobrze radzą sobie w suchym klimacie.
 

Jak sadzić aloes?

 
Rośliny aloesu są łatwo dostępne wszędzie tam, gdzie można kupić rośliny. Gleba powinna być dobrze odsączona (mieszanka dla kaktusów działa dobrze), a doniczka powinna mieć wystarczająco dużo miejsca dla rośliny, zwłaszcza jej bryły korzeniowej, aby rosnąć. Przy przesadzaniu należy wybrać pojemnik szerszy niż poprzedni, nie głębszy, z dodatkową przestrzenią odpowiadającą 3 do 5-krotnej wielkości obecnej bryły korzeniowej. Jeśli masz możliwość sadzenia na zewnątrz, należy to zrobić wiosną.
 

Jak dbać o aloes?

 
Rośliny aloesu są tolerancyjne na suche warunki, ale to nie znaczy, że nie powinniśmy ich podlewać! W miesiącach letnich należy je dokładnie namoczyć (upewnij się, że gleba ma dobry drenaż), ale pozwól im bardzo dobrze wyschnąć między podlewaniami (wysusz na głębokość 1-2 cali). W miesiącach zimowych, gdy roślina jest w stanie spoczynku, podlewaj ją rzadziej, jeśli w ogóle.
 

Jak rozmnażać aloes?

 
Dojrzałe rośliny aloesu rozmnażają się przez odrosty, które można usuwać i przesadzać. Przycinaj odrosty nożem, gdy liście się rozwiną i pozwól, aby odrosty wyschły (zwykle kilka dni), zanim je posadzisz. Sprawdź How To Grow Stuff, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.