Fiołek Afrykański - rozmnażanie, odmiany, uprawa

W przeciwieństwie do większości roślin domowych, kwiaty są gwiazdami pokazu w przypadku fiołków afrykańskich. Chociaż te rozmyte kwitnące rośliny domowe mają reputację wybrednych, w rzeczywistości nie są trudne w uprawie, gdy wiesz, jak przestrzegać kilku podstawowych zasad opieki nad nimi. I, w odpowiednich warunkach, rośliny te mogą kwitnąć przez cały rok. Na szczęście, pokolenia miłośników fiołka afrykańskiego podzieliły się swoimi najlepszymi praktykami dotyczącymi udanego wzrostu i kwitnienia. Uważaj jednak, bo gdy już opanujesz uprawę tych powszechnie dostępnych piękności, możesz w mgnieniu oka dorobić się pokaźnej kolekcji.
 

O fiołkach afrykańskich

Fiołki afrykańskie pochodzą z mglistych lasów chmurnych wschodniej części tropikalnej Afryki. Istnieje 6-20 prawdziwych gatunków w rodzaju Saintpaulias, nazwanych tak na cześć barona Waltera von Saint Paul-Illaire, który wysłał nasiona z Tanzanii do swojego ojca botanika w Niemczech. Setki podgatunków i mieszańców zostały wyhodowane przez kolekcjonerów, więc istnieje zadziwiający wachlarz rodzajów i kolorów kwiatów dostępnych online lub od sprzedawców pokazów kwiatowych.
 
Według ASPCA, fiołki afrykańskie są nietoksyczne dla psów i kotów, co czyni je dobrym wyborem dla właścicieli zwierząt domowych.
 

Gdzie uprawiać fiołki afrykańskie?

Fiołki afrykańskie potrzebują jasnego, pośredniego światła, takich jak z południowej lub wschodniej strony okna, chociaż bezpośrednie światło słoneczne może spalić liście. Najlepiej rośnie w temperaturze od 65 do 75°F (18 do 24°C), i chociaż może przetrwać temperaturę do około 90°F (32°C), umrze, jeśli narażone poniżej 50°F (10°C).
 
Standardowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest zazwyczaj w porządku, ale jeśli powietrze jest szczególnie suche, możesz umieścić roślinę na tacy z kamykami, które utrzymują wilgoć. Nie pozwól, aby korzenie fiołka afrykańskiego siedzieć w wodzie, jednak.
 

Najlepsza gleba dla fiołków afrykańskich

Najlepsza gleba dla fiołka afrykańskiego jest rzeczywiście "gleba-less" mieszanka, która pozostaje wilgotna, ale nie jest zbyt gęsta, pozwalając na cyrkulację powietrza wokół korzeni. Możesz wymieszać własną z jednej części brązowego torfu sphagnum, jednej części wermikulitu i jednej części perlitu. Można również kupić komercyjne fiołek afrykański doniczki mix, ale, co jest mylące, nie zawsze jest to dobry wybór. Szukajcie lekkiej, puszystej mieszanki. Wiele osób zaleca zmianę mieszanek komercyjnych przez rozcieńczenie z połową perlitu. I jak w przypadku większości roślin domowych, doniczka z otworami drenażowymi jest konieczne.
 

Jak często podlewać fiołki afrykańskie?

Woda fiołki afrykańskie z wody o temperaturze pokojowej, gdy górna część gleby czuje się sucha w dotyku, i upewnij się, że niech gleba wyschnie przed podlewania ponownie. Jeśli gleba jest sucha, ale nadal nie jesteś pewien, czy fiołek potrzebuje podlewania, dotknij liścia, aby sprawdzić, czy jest wiotki. Wiotkie liście i sucha gleba oznaczają, że czas na podlewanie. Wiotkie liście i mokra gleba oznaczają prawdopodobnie, że podlewanie jest zbyt intensywne lub zastosowano niewłaściwą mieszankę doniczkową.
 
Staraj się unikać rozpryskiwania wody na liście, ponieważ może to spowodować ich odbarwienie. Jednym ze sposobów na uniknięcie tej pułapki jest podlewanie od dołu. Wypełnij spodek lub dno cachepot z wodą, niech roślina wchłania wodę przez około 10 minut, a następnie wylać nadmiar. Jedynym zastrzeżeniem tej techniki podlewania jest to, że szkodliwe sole mogą w końcu nagromadzić się w glebie, więc należy od czasu do czasu dokładnie podlewać glebę od góry, aż woda spłynie z dna doniczki.
 

Nawożenie fiołków afrykańskich

Nawóz jest ważny dla utrzymania zdrowia i kwitnienia fiołka afrykańskiego. Jeśli Twoja mieszanka doniczkowa go nie zawiera, regularnie zasilaj ją standardowym nawozem zbilansowanym lub specjalistycznym nawozem do fiołków afrykańskich.
 

Przesadzanie fiołków afrykańskich

Jednym z kluczy do utrzymania fiołków afrykańskich w zdrowiu przez dziesięciolecia jest przesadzanie raz lub dwa razy w roku poprzez odświeżenie mieszanki doniczkowej. Nie oznacza to przesadzania do większej doniczki, ponieważ większość dojrzałych fiołków afrykańskich zazwyczaj musi pozostać w doniczce 4-5″. Będziesz wiedzieć, że nadszedł czas, aby przesadzić, gdy twój fiołek afrykański stracił swoje dolne liście, tworząc gołą "szyję". Usuń roślinę z doniczki, a za pomocą czystego, ostrego noża lub nożyc, odciąć kwotę od dołu korzeni równą długości gołej szyi rośliny. Włóż roślinę z powrotem do doniczki tak, aby dolna część liści była na poziomie krawędzi doniczki. Dodaj świeżą mieszankę do doniczki, aby przykryć szyjkę korzeniową aż do krawędzi doniczki. Podlewaj roślinę mniej niż zwykle, gdy rozwija nowe korzenie z szyjki korzeniowej.
 

Pomaganie fiołkom afrykańskim w kwitnieniu

 
Obcinanie przekwitniętych kwiatów pomaga stymulować wzrost nowych. Roślina, która nie chce zakwitnąć, prawdopodobnie nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby uzyskać kwiaty, ale okna nie zapewniają odpowiedniego światła, można uzupełnić z lamp fluorescencyjnych wzrostu 12-18″ nad rośliną.
 

Jak rozmnażać fiołki afrykańskie?

Innym powodem, że jest to kuszące, aby zgromadzić dużą kolekcję fioletowy jest to, że jest to dość łatwe do rozmnażania fiołków afrykańskich z liści. Najlepszym czasem na to jest wiosna, ale można to zrobić przez cały rok. Wykonaj następujące kroki.
 
Usuń świeży, dojrzały liść z rośliny, którą chcesz rozmnażać. Za pomocą ostrego, czystego noża lub nożyka utnij łodygę liścia pod kątem 45 stopni na długość około ½ cala. Wypełnij małą doniczkę bardzo lekką i porowatą mieszanką do ukorzeniania, a następnie zakop łodygę aż do dna liścia. Podlej, przykryj doniczkę przezroczystą plastikową torbą, aby pomóc zatrzymać wilgoć i umieść w pobliżu jasnego światła, ale z dala od bezpośredniego słońca. Liść powinien rosnąć korzenie w około miesiąc, i produkować małe plantlets, które będą gotowe do przeniesienia do własnych garnków w 2-5 miesięcy.
 
Alternatywnie, można zakorzenić liść w wodzie, ale trzeba się upewnić, że tylko łodyga jest w wodzie, a nie liść. Możesz użyć pojemnika z długą szyjką, jak butelka po piwie, lub nałożyć folię na szklany słoik, a następnie przebić łodygę przez otwór. Przenieś do mieszanki doniczkowej, gdy korzenie będą miały około ¼ cala i poczekaj, aż rozwiną się sadzonki.